Forum tylko dla klasy Ic

Żeby nam się chciało, jak nam się nie chce...

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

#1 2007-05-07 11:42:21

olcia:)

Moderator

4224972
Skąd: Namysłow
Zarejestrowany: 2007-03-15
Posty: 233
WWW

CHEMIA-ściągi

wklejam to,co dałam sobie na sciągi. moze sie Wam przyda

Tales z Miletu&Heraklit z Efezu-wszystkie subst. zbudowane są z pewnego rodzaju pierwotnej pramaterii(woda,powietrze,ogień,ziemia)i w swojej istocie są ciągłe
Leukippos z Mitelu&Demokryt z Abdery-jedynymi realnymi bytami są próżnia i atomy,które stanowią najmniejsze, niepodzielne porcje substancji
Robert Boyle-cząsteczki ciał składają się z atomów będących najmniejszymi porcjami pierwiastków chemicznych
Izaac Newton-stworzył zwartą koncepcję budowy ciał z tzw. korpuskuł(najmniejsze,niepodzielne porcje substancji)
Antoine Lavoisier-prawo zachowania masy-masa substratów w reakcji chemicznej jest równa masie otrzymanych produktów
Joseph Louis Proust-prawo stosunków stałych-rózne próbki tego samego zw.chem. zawierają składniki pierwiastkowe(pierwiastki)w jednakowych proporcjach
John Dalton-nowoczesna teoria atomistyczna, w 1808opublikował 4podstawowe założenia:1.każda subst.zbudowana jest z trwałych i niepodzielnych cząsteczek,które nazwał atomami.atomy sa pozbawione przestrzeni wewnętrznej i całkowicie nieściśliwe(czego nie potwierdza dzisiejsza wiedza)|2.atomy są niezniszczalne i zachowują swoją identyczność we wszystkich przemianach chemicznych.załozenie to przeczyło mozliwości transmutacji,czyli przemian jednych pierwiastków w inne na drodze reakcji chem., co było podstawą i siłą napedową alechemii(słuszne dzisiaj w odniesieniu do przemian chemicznych).|3.jest tyle różnych atomów ile pierwiastków chemicznych,rozumianych w znaczeniu Lavoisiera jako subst.proste,nie dające się podzielić na drodze reakcji chem(założenie poprawdne dzisiaj).|4.pierwiastki łączą sie w zw.chem. zawsze w najprostszy możliwy sposób, tworząc połączenie AB(dalton wykluczył istnienie polączeń typu AxBx.dzisiaj wiadomo ze to nie było prawdziwe i ze wiele zw.chem. ma skład odpowiadający własnie wzorom typu AxBx,np. H2O2, C2H2)
Amadeo Avogadro-hipoteza o równej liczbie cząstek zawartych w jednakowych objętościach różnych gazów znajdujących się w tych samych warunkach ciśnienia i temperatury
Ruchy Browna-niewielkie,gwałtowne przesunięcia mikroskopijnej  wielkości drobinek powodowane nierównomiernością zderzeń atomów z tymi drobinkami
Nukleony-cząstki tworzące jądra atomowe,czyli protony i neutrony
nanotechnologia- umożliwia tworzenie elementów zbudowanych z niewielkiej ilości atomów
cząstki subatomowe- protony, neutrony, elektrony
Nuklid-atom o określonej liczbie protonów i neutronów
pierwiastek-zbiór atomów o takiej samej liczbie protonów w jądrze
Izotop-odmiana tego samego pierwiastka, różniąca się liczba neutronów w jądrze
defekt masy-jeśli dodamy do siebie masy neutronów i protonów w celu otrzymania masy jądra atomowego, to wynik będzie wiekszy od rzeczywistej masy jądra at.
Podczas rozpadów naturalnych emitowane jest promieniowanie α,β i γ.powstają także nowe pierwiastki,ponieważ zmienia się skład jadra at.
neutrino- cząstka pozbawiona ładunku,masa mniejsza od masy elektronu
rozpad α- wyrzucenie z jądra 2prot. i 2neutr.zmniejszenie się masy jądra i zmiana jego ładunku
rozpad β- wyrzucenie z jądra elektronu, masa jądra nie ulega zmianie, wzrasta jego ładunek
Kazdej przemiania promieniotw. towarzyszy emisja dużej ilości energii m.in. w postaci promieniowania γ
promieniowanie α i β-korpuskularne
promieniowanie γ-falowe
czas połowicznego rozpadu(t1/2)-czas,po którym pozostaje połowa poczatkowej liczby jąder danego nuklidu. t1/2 jest wielkością stałą i charakteryst. dla danego pierwiastka, niezależną od zgromadzonej liczby jąder promieniotwórczych
Bomba kobaltowa- popularna nazwa urządzenia służącego do terapii nowotworowej za pomocą naświetlań chorej tkanki duzymi dawkami promieniowania γ.




to by było na tyle troche tego jest jeszcze tylko trzeba dopisac te wzory na rozpady α i β bo mi sie nie chciało kombinowac na kompie jak to zrobic.
powodzenia


Do not pass a temptation lightly by-it may never come again.

Offline

 

#2 2007-05-07 11:55:51

olcia:)

Moderator

4224972
Skąd: Namysłow
Zarejestrowany: 2007-03-15
Posty: 233
WWW

Re: CHEMIA-ściągi

wydrukowałam wiecej ściag wiec 10 mam do rozdania kto chce niech sie jutro do mnie zgłosi. jest na nich wszystko to co napisałam wyżej.


Do not pass a temptation lightly by-it may never come again.

Offline

 

#3 2007-05-07 12:06:09

ja_ka

Gwardzist(k)a Matrixa :]

8625777
Zarejestrowany: 2007-03-15
Posty: 90

Re: CHEMIA-ściągi

Ola ale Ty jestes dobra:P i tylko z tego kartkówka bedzie??tj z tych tematów co sa na ściadze?? a poproawia ktos jutro ta kartkówke z rozpuszczalnosci i czegos tam jeszcze??


"...Miłość czymkolwiek jest, niech będzie pozbawiona udawania..."

Offline

 

#4 2007-05-07 13:18:26

olcia:)

Moderator

4224972
Skąd: Namysłow
Zarejestrowany: 2007-03-15
Posty: 233
WWW

Re: CHEMIA-ściągi

ja_ka napisał:

Ola ale Ty jestes dobra:P i tylko z tego kartkówka bedzie??tj z tych tematów co sa na ściadze?? a poproawia ktos jutro ta kartkówke z rozpuszczalnosci i czegos tam jeszcze??

ja nie wiem z czego ta kartkówka ma byc ona jest głuipia


Do not pass a temptation lightly by-it may never come again.

Offline

 

#5 2007-05-07 17:28:19

ja_ka

Gwardzist(k)a Matrixa :]

8625777
Zarejestrowany: 2007-03-15
Posty: 90

Re: CHEMIA-ściągi

oj tak...ona jest głupia...mozna powiedziec że DURNA!! i kartkówka, i chemia, i pani...jak mozna zrobic cos skoro sie tego nie rozumie...zasrane zadania...wogóle do dupy ta chemia:/


"...Miłość czymkolwiek jest, niech będzie pozbawiona udawania..."

Offline

 

#6 2007-05-07 19:42:05

maaarysia =)

Gwardzist(k)a Matrixa :]

4048013
Skąd: Namysłów
Zarejestrowany: 2007-03-19
Posty: 224

Re: CHEMIA-ściągi

taaa zgadzam się w 10000000%, że ona jest... wiecie jaka, nie będę się wyrażać


...:::uśmiechnij się, nigdy nie wiesz, kto może zakochać się w Twoim uśmiechu:::...

Offline

 

#7 2007-05-07 19:45:56

maaarysia =)

Gwardzist(k)a Matrixa :]

4048013
Skąd: Namysłów
Zarejestrowany: 2007-03-19
Posty: 224

Re: CHEMIA-ściągi

aha ja już się piszę na ściągę od Oli, bo właśnie zaczęłąm drukować, a tu koniec tuszu, buuu


...:::uśmiechnij się, nigdy nie wiesz, kto może zakochać się w Twoim uśmiechu:::...

Offline

 

#8 2007-05-07 22:08:29

Tyś

Zołza xD

6976250
Zarejestrowany: 2007-03-15
Posty: 47

Re: CHEMIA-ściągi

Napiszmy tą kartkówe w czwartek, jak bedzie jutro to n/c...

Offline

 

#9 2007-05-07 22:35:20

olcia:)

Moderator

4224972
Skąd: Namysłow
Zarejestrowany: 2007-03-15
Posty: 233
WWW

Re: CHEMIA-ściągi

Tyś napisał:

Napiszmy tą kartkówe w czwartek, jak bedzie jutro to n/c...

oj wątpie,zeby sie zgodizła przełożyc w sumie to nie wolno robić nic po tak długiej przerwie. 2c miała miec jutro sprawdzian z fizyki ale im nie zrobi bo nie ma takiego prawa (sam tak powiedział). no ale cóż...lis to lis


Do not pass a temptation lightly by-it may never come again.

Offline

 

#10 2007-05-28 18:19:11

marti

Gwardzist(k)a Matrixa :]

8626330
Skąd: Namslau
Zarejestrowany: 2007-03-16
Posty: 123
WWW

Re: CHEMIA-ściągi

ja mam do was super prosbe, czy macie jakies sciagi na chemie oproczej tej co tu jest ?? Bylabym wdzieczna gdyby ktoc ja zamiescil tutaj albo dla mnie wydrukowal <prosi> A tak wogole to z jakich stron ma byc ten sprawdzian jurto ??


"Dzięki kobiecie - mężczyzna na ziemii zrozumiał, co to jest raj i piekło." - Elżbieta Grabosz

Offline

 

#11 2007-05-28 18:37:03

szulakosia

Gwardzist(k)a Matrixa :]

6636770
Skąd: Wilków city ;)
Zarejestrowany: 2007-03-19
Posty: 57

Re: CHEMIA-ściągi

sprawdzian ma dotyczyć... promieniotwórczości, rozpadu połowicznego, ( nie wiem czy nie z obliczania sredniej masy atomu), no i potem te liczby kwantowe, prawo Hunda, zakaz Pauliego, położenie el. w at, no i ta reszta czyli to rozpisywanie na powloki, l.kwantowe, el. wal. , pow. wal., wzó Lewisa, wzór elektronowy. I to wszystko!!


" a wszystko to iluzja jest i magią i zdarza się raz na milion..."

Offline

 

#12 2007-05-28 19:42:20

Kaśka^-_-^

Gwardzist(k)a Matrixa :]

1398376
Zarejestrowany: 2007-03-16
Posty: 141

Re: CHEMIA-ściągi

Ja bym nawet dodała, że sprawdzian jest z całego działu Budowa atomu. Czyli wszystko od rospuszczalności. Powiedziała, że nie da tylko rozwoju teorii atomistycznej czyli tego co Ole przygotowywały, ale kto ją tam wie. Jak jej odbije to i to moze dac...


"Potykając się, można zajść daleko; nie wolno tylko upaść i nie podnieść się." J. W. Goethe

Offline

 

#13 2007-05-28 21:20:42

m@dziaaa:)

Gwardzist(k)a Matrixa :]

7435122
Zarejestrowany: 2007-03-15
Posty: 45

Re: CHEMIA-ściągi

nie matrwice sie! ;D pewnie kochana pani Lis da nam bonusy na sprawdzianie,więc ja się nawet nie zabieram za naukę <lol2>


...be yourself no matter what they say!

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.graphic4you.pun.pl www.industrymachinery.pun.pl www.ziomy3zkm.pun.pl www.madrower.pun.pl www.dbzpbf.pun.pl